ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 13840 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Festival Jeden svět láká na debaty s tvůrci

0 jsk 4.5.2021

Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět letos proběhne online. Prvních deset dnů od 10. do 19. května bude patřit proudu živých debat Jeden svět živě. Představí čtyři debaty denně, které budou streamované na sociálních sítích festivalu a na nově vzniklé platformě Jeden svět online. Tam se diváci budou moci podívat od 20. května na všech 101 letošních filmů v patnácti tematických kategoriích.

Festival zahájí 10. května od 19 hodin už tradiční předání lidskoprávní ceny Homo Homini, která letos putuje běloruské organizaci Vjasna. Z rukou primátora města Prahy Zdeňka Hřiba cenu převezme kolegyně zadržených členů Natalia Satsunkevich. Poté se diváci a divačky mohou těšit na premiéru zahajovacího snímku Kuráž zachycující nedávné demonstrace v Minsku.

Dokument o Běloruském svobodném divadle, které už čtrnáct let ve svých představeních podrobuje Lukašenkův autoritářský režim odvážné kritice, zachycuje členy divadelního souboru v době, kdy se země ocitá na rozcestí. Po filmu následuje diskuse s režisérem Aliakseiem Paluyanem, koordinátorkou lidskoprávního centra Vjasna Natallií Satsunkevich, běloruským hercem a aktivistou Kyrilem Mashekou a bývalým ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem.

Desetidenní streamovací maraton Jeden svět živě vyvrcholí slavnostním vyhlášením nejlepších filmů v Mezinárodní a České soutěži a v kategorii Máte právo vědět. Online ceremoniál proběhne 19. května od 20.30 hodin.

Studio Jeden svět živě bude fungovat ve třech blocích – v dopoledním, odpoledním a večerním. Dopoledne od 10 hodin se může každý připojit ke vzdělávacímu bloku Jeden svět vzdělává, v němž budou odborníci a odbornice řešit například téma kyberšikany, zabývat se sílou dokumentárních filmů, radit, jak zvládat odloučení a vztahy na dálku, nebo diskutovat o tom, jak umění mění náš pohled na klimatickou krizi.