ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 18088 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Festival francouzského filmu nabídne 35 celovečerních a 15 krátkých filmů

0 Petr Hašek 9.11.2012

Deset předpremiérových titulů v čele s dramatem Láska režiséra Michaela Hanekeho oceněným Zlatou palmou v Cannes uvede od 22. do 28. listopadu 15. ročník Festivalu francouzského filmu.

O Cenu diváků se utká sedm snímků vybraných českými kritiky. Novinkou bude prezentace studentské tvorby v sekci FAMU v Cannes. Celkem festival nabídne 35 celovečerních a 15 krátkých filmů uvedených na stovce projekcí.

V desítce snímků, které se pak objeví v české distribuci, hrají hvězdy nejen francouzské kinematografie. Například Emmanuelle Rivaová a Jean-Louis Trintignant (Láska), Jean Reno (Oui, šéfe!), Pierre Richard, Guy Bedos, Géraldine Chaplinová a Jane Fondová (Co kdybychom žili společně?) a Benoît Magimel a Audrey Tautouová (Proti větru).

Festival se uskuteční v šesti partnerských kinech: v Kině 35 Francouzského institutu v Praze, v kinech sítě Europa Cinemas včetně pražského Světozoru a Lucerny a kinosálů v Brně a Českých Budějovicích a v pražském multikině CineStar Anděl. Letošní ročník festivalu vzdá poctu filmaři Alainu Resnaisovi a představí dílo režiséra Leose Caraxe. Všechny filmy jsou uváděny v původním znění s českými titulky či s dabingem. Řadu projekcí doprovodí jejich tvůrci.

Tvorbu Alaina Resnaise, jednoho z předních režisérů druhé poloviny 20. století a tvůrce kultovního snímku nové vlny Loni v Marienbadu, připomenou tři krátkometrážní filmy (Guernica, Také sochy umírají, Noc a mlha) a osm celovečerních titulů. Mezi nimi nebudou chybět Můj strýček z Ameriky, oceněný Velkou cenou poroty na festivalu v Cannes v roce 1980 a jeho film z letošní hlavní soutěže této přehlídky nazvaný Ještě jste nic neviděli.

rwi