ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 13262 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Festival Finále Plzeň uvede pocty Krumbachové, Kohoutovi a Pojarovi

0 Richard Winter 13.2.2013

Filmový festival Finále Plzeň, který je největší bilanční a soutěžní přehlídkou českého filmu, letos uvede pocty třem významným domácím osobnostem spjatým se světem stříbrného plátna: režisérce, scenáristce, výtvarnici a ženě mnoha dalších profesí Ester Krumbachové, která by se letos dožila 90 let, spisovateli Pavlu Kohoutovi, který oslaví 85. narozeniny, a výtvarníkovi a režisérovi filmů pro děti Břetislavu Pojarovi, kterému by letos bylo také 90 let.

Návštěvníci se tak během sedmidenního festivalu, který proběhne od 21. do 27. dubna tradičně v secesním prostředí Měšťanské besedy, setkají jak se snímky, na kterých se uvedené osobnosti podílely, tak i osobně s Pavlem Kohoutem při projekcích a debatách.

Další z velkých programových bloků bude tvořit retrospektiva dvou výrazných českých dokumentaristů Filipa Remundy a Víta Klusáka, v rámci níž diváci uvidí ve festivalové premiéře tři dokumenty ze série Český žurnál a kromě známých provokativních snímků jako Český mír a Český sen také řadu raných děl, zajímavostí, perliček a bonusů.

Celkově bude na festivalu uvedeno přibližně 170 filmů – kompletní česká hraná produkce za rok uplynulý od dubna 2012 do dubna 2013, výběr toho nejlepšího a nejzajímavějšího z dokumentů roku 2012 v soutěžní i nesoutěžní sekci, dále unikáty z archivů, které jinde nejsou k vidění, či další retrospektivy. Díky mezinárodním porotám nabízí festival pohled na český film zahraničníma očima.  V sekci Křídla slávy, která také vzdává hold významným jubilantům, se letos na Finále objeví filmy Juraje Jakubiska a Jiřího Menzela.

“Budeme také pokračovat v sekci ZOOM, která se zaměřuje na zahraničí,” uvedl ředitel festivalu Ivan Jáchim. Po loňském Polsku se dostane do centra pozornosti Německo. V mezinárodních porotách, které hodnotí nové české dokumentární a celovečerní hrané filmy a udílejí cenu Zlatý ledňáček, také zasednou německé osobnosti.