ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 12689 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Festival dokumentů v Jihlavě se zaměří na ženské režisérky

0 jsk 13.9.2023

Program letošního ročníku ji.hlavského festivalu představí výrazné režisérky i podstatná témata současnosti.

Výjimečným filmovým zážitkem bude retrospektiva Marguerite Duras. Publikum se může dále těšit na rozšířenou sekci virtuální reality se speciálním fokusem na americkou VR nebo nejnovější český dokument, boj za klima, portrét umělce Jána Mančušky nebo osudy chátrajících olympijských staveb.

Nebude chybět ani úplně první retrospektiva dokumentaristy Pavla Kouteckého. Na Inspiračním fóru se pak rozeběhnou diskuse o vodě, vesmíru, umělé inteligenci a komunitách. Zvýhodněné akreditace na festival jsou v prodeji do 20. září.

„Vždy pro nás bylo důležité, aby Ji.hlava byla živým místem setkávání. Proto mě velmi těší, že retrospektivu Marguerite Duras doprovodí několik vzácných hostů, včetně francouzské režisérky Claire Simon, nebo že se do Ji.hlavy po osmnácti letech vrátí ikona japonského filmu Naomi Kawase. Čeští autoři a autorky představí své nejnovější filmy, včetně úvahy Haruny Honcoop o smyslu novodobých olympijských her, boje za klima nebo portrétu předčasně zemřelého výtvarníka Jána Mančušky.

Retrospektivu věnujeme také kronikáři Československa Pavlu Kouteckému, jehož pozoruhodné filmové dílo podává svědectví o proměně české společnosti,“ říká k letošnímu programu ředitel festivalu Marek Hovorka.