ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7239 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Festival Divadlo nabídne v Plzni inscenace předních režisérů

0 Richard Winter 13.7.2015

Inscenace předních evropských režisérů i úspěšné hry tuzemských divadel nabídne letos v Plzni 23. ročník mezinárodního festivalu Divadlo. Přehlídka, která se uskuteční od 9. do 17. září, je jednou z osmi stěžejních programových linií projektu Evropské hlavní město kultury Plzeň 2015. Zájemci uvidí klasiku i experiment, slavné tvůrce i nadějné mládí, velká gesta i roztomilé miniatury.

Z Berlína přiveze festival zpracování klasiky Henrika Ibsena Nepřítel lidu v režii Thomase Ostermeiera. Podle vedoucí dramaturgické rady festivalu Dory Viceníkové je to jedna z nejslavnějších inscenací světových divadelních festivalů posledních tří let, strhující drama o svědomí, cti a pravdě v dnešní společnosti. Diváci v Plzni uvidí také inscenaci Vlnolam islandského souboru Vesturport vyznamenanou řadou prestižních ocenění, naturalistické drama z paluby rybářské lodi o dnešním Islandu.

Slovenské divadlo se představí inscenací Laskavé bohyně ze Slovenského národního divadla, Teatro Tatro pozve diváky do vlastního šapitó na adaptaci románu Mistr a Markétka. Divadlo Na zábradlí přijede do Plzně s Požitkáři, Městské divadlo Brno uvede Mrtvé duše a pražský Činoherní klub představí zpracování Bratrů Karamazových.

Naivní divadlo z Liberce zase potěší nejen dětské diváky scénickou koláží Kapela jede aneb Není pecka jako pecka a královéhradecké Klicperovo divadlo přiveze Evžena Oněgina. Plzeňské soubory zastoupí Divadlo J. K. Tyla s tanečním dramatem Smrt v Benátkách a Divadlo Alfa s inscenací Cha Cha chá (Charlie Chaplin a jiná cháska).

Zamyšlení o životě a smrti přinese autorská inscenace z varšavského divadla TR v režii jednoho z uznávaného Kornéla Mundruczóa. Další vzácnou návštěvou z Polska bude režisér Krzysztof Warlikowski s inscenací (A)pollonia, která vznikla ve varšavském divadle Nowy Teatr. Čtyřhodinová inscenace hovoří k citlivému tématu polského vlastenectví za druhé světové války, otázce židovství i pojmu viny, oběti a hrdinství.

“Z hlediska techniky jde o největší inscenaci v historii festivalu, která je navíc doprovázena živou hudbou. Proto bude uvedena v prostoru DEPO2015, které jediné v Plzni svými rozměry vyhovuje,” sdělila Viceníková.