ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 20248 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Festival Babel Prague začne 1. října

0 Petr Hašek 5.9.2012

Festival experimentální hudby Babel Prague se koná od 1. do 7. října a vyvrcholí třemi dny koncertů, během nichž se v Divadle Archa představí 25 projektů.

Poprvé například v Česku vystoupí tvůrce minimalistického ambientu Thomas Köner. Babel se letos soustředí také na představení významných světových hudebních vydavatelství.

“Druhý ročník přehlídky chce být oslavou novátorské a experimentální hudby mnoha podob. Nabídne týdenní azyl všem příznivcům elektroniky, improvizace, postrocku a sound artu,” uvedl dramaturg festivalu Pavel Klusák. Souvislý několikadenní festival, který by míchal světově uznávané producenty s tuzemskými premiérami, podle organizátorů Česko dosud nemělo.

Mezi velká jména festivalu patří liverpoolský hráč na gramofony Philip Jeck a elektronik Robert Lippok známý z berlínských kapel Tarwater a To Rococo Rot. “Mnohé z koncertů jsou vlastně audiovizuálními performancemi. Byl by omyl myslet si, že současná scéna nezná emoce,” uvedl Klusák. Podle něj se “škála účinkujících pne od tlakových vln elitních postrockerů No Pavarotti až k minimalistickému redukcionismu Radu Malfattiho, který dokáže vybičovat vnímání publika balancováním na hraně ticha”.

Zásadní linií letošního ročníku bude rozsáhlá přehlídka domácích projektů. “Je to pokus o reprezentativní portrét čerstvé generace experimentátorů v Čechách,” sdělil Klusák. Celá domácí scéna podle něj během posledních let nebývale vyzrála a nastal čas představit ji na společné velké akci. Třem dnům koncertů budou předcházet diskuse, vernisáž a projekce na různých místech v Praze.

rwi