ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 18594 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Febiofest udělí tři ceny Kristián za přínos světové kinematografii

0 Richard Winter 18.3.2014

Legenda polské kinematografie Andrzej Wajda, ředitel festivalu Berlinale Dieter Kosslick a africko-francouzsko-americký herec Isaach de Bankolé, známý z filmů Jima Jarmusche, se stanou držiteli ceny Kristián za přínos světové kinematografii na Mezinárodním filmovém festivalu Praha – Febiofest. Jeho 21. ročník se uskuteční od 20. do 28. března v multikině Cinestar Anděl.

Festival přivítá 48 hostů a v rámci 18 programových sekcí uvede 141 filmů z šesti desítek zemí. Výběr z programu se objeví do 17. dubna při regionálních ozvěnách v tuctu měst. Celkem půjde o 542 projekcí, z nich 436 v Praze.

Za režiséra Andrzeje Wajdu přijede Kristiána na zahájení festivalu převzít Robert Więckiewicz, představitel titulní role jeho filmu Walesa: člověk naděje (na snímku). Druhým zahajovacím snímkem bude Přežijí jen milenci Jima Jarmusche. Při slavnostním zakončení bude promítnut film Ranhojič s Benem Kingsleym a Stellanem Skarsgardem.

Cenu získá jeden z šestice finalistů soutěže filmů natočených na mobil a bude vyhlášen vítěz soutěže evropských filmů, který převezme Grand Prix. Čestným předsedou 33členné laické poroty je oscarový kostýmní výtvarník Theodor Pištěk.

Podle prezidenta festivalu Fera Feniče Febiofest rozšířil program slavnostního zahájení a podpoří ukrajinskou demokracii; večerní filmový blok Hlas mladé Ukrajiny ve třech sálech multikina bude zdarma přístupný veřejnosti.
Prodej vstupenek doprovází zájem fanoušků. Během pěti dnů bylo prodáno 20.500 lístků, což je o pět tisíc více než loni. Zájem je i o vstupenky na charitativní projekce, jejichž výtěžek podpoří klub nemocných cystickou fibrózou.

Posedmé se v soutěži utkají o Grand Prix Febiofestu první a druhé snímky nastupujících talentů ze zemí Evropy. Český zástupce letos mezi nimi chybí. Zvláštního uvedení se dočká pět filmů, které vznikly převážně jako společné dílo českých a zahraničních producentů. Norsko-český Detektiv Down, finsko-česká Láska, soudruhu!, debut Jiřího Mádla Pojedeme k moři, česko-rumunský počin Velmi neklidné léto a Sametoví teroristé.

Foto: febiofest.cz