ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 25985 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Favorizovaný Hořící keř získal 14 nominací filmové ceny Český lev

0 Richard Winter 23.1.2014

Film polské režisérky Agnieszky Hollandové věnovaný Janu Palachovi Hořící keř získal rekordních 14 nominací na výroční ceny Český lev. Dvanáct nominací má snímek Zdeňka Tyce nazvaný Jako nikdy. Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) prestižní ocenění udělí pojedenadvacáté, letos poprvé ve své režii 22. února v pražském Rudolfinu. Moderátorem v přímém přenosu České televize bude Marek Eben.

Čtrnáct nominací na Českého lva dosud žádný film nezískal. Nejblíže k tomu měl snímek Je třeba zabít Sekala režiséra Vladimíra Michálka, který jich v roce 1999 dostal 13. Nakonec si tvůrci “sedláckého westernu” odnesli deset lvích sošek.

“Hlasovalo 130 akademiků, to je přes 60 procent všech členů ČFTA,” uvedl člen prezidia ČFTA Ivo Mathé. Tento ročník bude mít novou audiovizuální podobu včetně upoutávek a grafiky. Nová bude i soška, jejím tvůrcem je Jakub Berdych. Půjde o tavenou skleněnou plastiku vysokou 26 centimetrů a těžkou 2,7 kilogramu, v níž bude lev vycházející z původní sošky od Jakuba Švédy umístěn. Sklovina bude čirá, uvnitř dutá a vyzlacená. Ceny se budou i po rozchodu akademie s bývalým výkonným ředitelem a producentem Petrem Vachlerem jmenovat Český lev.

Akademici vybírali z 29 celovečerních hraných a animovaných filmů a 17 celovečerních dokumentů uvedených do distribuce v roce 2013. Naději na ocenění mají také filmy Revival Alice Nellis a Rozkoš Jitky Rudolfové po jedenácti a Klauni s osmi nominacemi. Dále Líbánky v režii Jana Hřebejka s pěti a Colette režiséra Milana Cieslara se čtyřmi nominacemi. Třikrát se dostalo na Křídla Vánoc Karin Babinské, po jedné nominaci mají Cyril a Metoděj – Apoštolové Slovanů Petra Nikolaeva a snímek Jiřího Menzela Donšajni, který loni v říjnu akademie nominovala na Oscara.

Českého lva za nejlepší dokument si odnese režisér jednoho z těchto filmů: DK (Bára Kopecká), Hoteliér (Josef Abrhám ml.), Hledá se prezident (Tomáš Kudrna), SHOW! (Bohdan Bláhovec) a Šmejdi (Silvie Dymáková).

ČFTA už dnes vyhlásila vítěze v nestatutární kategorii Nejlepší filmový plakát. Cenu získali Dušan Martinček a agentura 2FRESH za plakát k filmu Hořící keř. Česká televize odvysílá přenos slavnostního večera od 20:00 na programu ČT1.