ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5536 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Favority Cen české filmové kritiky jsou snímky Ve stínu a Čtyři slunce

0 Petr Hašek 4.1.2013

Nejúspěšnějšími tituly roku 2012 se v prvním kole hlasování o Ceny české filmové kritiky staly filmy Ve stínu (režie David Ondříček – na obrázku) a Čtyři slunce (režie Bohdan Sláma).

Získaly shodně po osmi nominacích. Pětkrát byla nominována komedie Okresní přebor – poslední zápas Pepika Hnátka režiséra Jana Prušinovského. Tyto tři snímky se utkají o vítězství v kategorii Nejlepší film.

Laureáti 3. ročníku prestižních ocenění budou oznámeni 26. ledna v pražském Divadle Archa. Průvodkyní večera, který v přímém přenosu odvysílá na programu ČT2 Česká televize, bude Aňa Geislerová. Podobně jako v prvních dvou ročnících probíhá hlasování dvoukolově. Prvního kola se zúčastnilo 42 filmových kritiků, což představuje 88 procent novinářů s právem hlasovat.

Tři nominace vybojoval snímek Jana Hřebejka Odpad město smrt, po dvou získaly filmy Posel (režie Vladimír Michálek), Až do města Aš (režie Iveta Grófová) a Láska v hrobě (režie David Vondráček). Mezi nominované se zařadily ještě snímky Dva nula, Polski film, Příliš mladá noc, Soukromý vesmír a Vrásky z lásky.

Nejlepším dokumentárním filmem se mohou stát snímky Dva nula Pavla Abraháma, Láska v hrobě Davida Vondráčka a Soukromý vesmír Heleny Třeštíkové. V kategorii Cena RWE pro objev roku mají naději režiséři Iveta Grófová, Olmo Omerzu a David Vondráček.

V hereckých kategoriích zabodovali v hlavních i vedlejších rolích Jaroslav Plesl, Anna Geislerová, Karel Roden a Klára Melíšková (Čtyři slunce), Miroslav Krobot a Ondřej Vetchý (Okresní přebor), Ivan Trojan, Sebastian Koch a Soňa Norisová (Ve stínu), Jiří Vyorálek a Gabriela Mikulková (Posel), Gabriela Míčová (Odpad město smrt), Silvia Halušicová (Až do města Aš) a Jiřina Jirásková (Vrásky z lásky).

Nominační večer “konkurenčních” výročních cen České filmové a televizní akademie Český lev se uskuteční 2. února, vítězové převezmou křišťálové sošky 2. března už podvacáté.

rwi