ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 11499 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

FAMU v kině představí čtveřici filmů, které obletěly svět

0 jsk 15.8.2023

Čtvrtý ročník FAMU v kině, distribučního projektu Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění v Praze prezentující studentskou tvorbu divákům v kinech po celé České republice, se letos strukturálně proměnil a rozšířil z jednoho na tři tematická pásma.

První z nich nazvané FAMU Four se v kinech představí již 31. srpna a nabídne čtyři výrazné studentské počiny úspěšné v Česku i zahraničí. Distributorem pásma je společnost Pilot film.

Světová premiéra v Cannes, semifinále Student Academy Awards, finále prestižních britských cen BAFTA, Zvláštní uznání na Berlinale. Těžko by diváci letos v kinech hledali české filmy, které zaznamenaly takové světové úspěchy, jako ‚kraťasy‘ z pásma FAMU Four. Tato úspěšná čtveřice potvrzuje, že je to právě studentská tvorba z FAMU, která reprezentuje českou kinematografii na nejprestižnějších filmových událostech v zahraničí. Filmy však nespojují pouze úspěchy u filmových kritiků. Pojí je rovněž samotné téma. Ve všech dílech sledujeme příběh (většinou ženské) protagonistky, která se vypořádává s hraniční životní situací. Pásmo o délce šedesáti minut letos připravila studentka druhého ročníku magisterského programu na katedře produkce Beata Mrazíková ve spolupráci s festivalovou koordinátorkou Alexandrou Hroncovou.

Jedním ze snímků, který se v pásmu divákům představí, je ambiciózní surrealistické drama držitelky studentského Oscara Darii Kashcheevy Electra, který režisérka jako svůj absolventský film na katedře animované tvorby připravovala dva roky. Na festivalu v Cannes měl svou světovou premiéru i absolventský film Osmý den režiséra Petra Pylypčuka z katedry režie sledující mladou dívku na útěku z autoritářského společenství. O smutku z nečekaného odchodu zvířecího přítele vypráví animovaný film Phillipa Kastnera Deniska umřela, který vznikl jako cvičení v druhém ročníku na katedře animované tvorby. Posledním snímkem, který se v pásmu představí, je animovaný dokument Natálie Durchánkové Přes střepy.