ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5067 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Expozici Musea Kampa obohatily čtyři desítky děl Františka Kupky

0 Redakce 26.1.2012

Čtyři desítky děl světoznámého umělce Františka Kupky obohatily expozici Musea Kampa. Rané práce na papíře a několik obrazů koupila Meda Mládková z Nadace Jana a Medy Mládkových za 500.000 dolarů v USA od historičky umění Lilli Lonngren Anders, která díla získala přímo od autora. Kupkova díla přivezl do Prahy vládní speciál.

Soubor obsahuje Kupkova díla z jeho počátků, kdy se ještě věnoval figurální malbě, a také rané abstraktní věci. Významný je obraz tančící dívky v zahradě z roku 1906, který později malíře vedl k abstraktnímu projevu. Kolekce Kupkových děl uložená v Museu Kampa čítá s novým přírůstkem na 250 děl, především práce na papíře – kresby a studie k pozdějším velkým plátnům, a také 12 obrazů. Mezi nimi je třeba Katedrála z roku 1912 nebo Teplá chromatika z téhož roku.

Obrazy Kupky, který se výrazného ocenění svého díla nedožil, v současné době trhají aukční rekordy. Dosavadním tuzemským aukčním rekordem je Kupkův obraz Élévation (Výšky) IV. V roce 2007 se prodal za 22,1 milionu korun bez aukční přirážky. V dubnu se ale bude v Praze dražit obraz Tvar modré z roku 1913 s vyvolávací cenou 45 milionů korun.

Anders působila jako asistentka ředitele newyorského Muzea moderního umění Alfreda Barra, který Kupku již v roce 1936 vyzdvihl jako zakladatele abstraktního malířství. Později jeho díla pro muzeum i zakoupil. Kupka zemřel ve francouzském Puteaux v roce 1957. Několik měsíců tam ve společnosti slavného malíře strávila právě americká historička Anders.

rwi