ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 25987 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Expozici Moravské galerie zdobí kresba Kolumbus objevuje břehy Ameriky

0 Petr Hašek 7.11.2012

Stálou expozici Moravské galerie v Brně nově zdobí velkoplošná kresba podle obrazu Christiana Rubena Kolumbus objevuje břehy Ameriky.

Dílo, které jinak uchovává Národní galerie, přenesli na stěnu v Pražákově paláci výtvarníci Jiří Böhm a David Franta. Oba patří k finalistům aktuálního ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého pro umělce do 35 let.

Böhm a Franta kresbu provedli černou barvou podle originálu, který si promítli na stěnu. Vycházejí z předlohy, ale upravili si ji po svém. Na klopě jedné z postav se tak třeba objevila placka s příjmením prezidenta Spojených států Baracka Obamy.

Kolem Rubenova obrazu se točí čtvrtý ročník soutěže pro středoškoláky Máš umělecké střevo? Studenti budou o obraze, jeho tématu i poselství diskutovat, nakonec vytvoří vlastní umělecký projekt, inspirovaný Kolumbovými objevy. Studenti mají volnost v tom, zda zvolí výtvarnou instalaci, video, fotografii, text, objekt nebo performanci.

Soutěž potrvá do května 2013 a Moravská galerie patří k jejím pořadatelům. Na jaře se v Brně uskuteční slavnostní prezentace nejlepších studentských prací.

Soutěž Máš umělecké střevo? vznikla v roce 2009. V dosavadních třech ročnících uspěly školy z Prahy, Mnichova Hradiště a Jihlavy. Pořadatelé každoročně oslovují většinu středních škol v Česku a zaznamenávají stále větší ohlas.

rwi