ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 28614 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Expozici Art, Life vidělo více než třicet tisíc návštěvníků

0 jsk 9.2.2024

Stálá expozice Art, Life je od 9. února otevřena rok. Za tu dobu ji shlédlo více než třicet tisíc návštěvníků, asi polovina z nich ze zahraničí, a ohlasy odborné i laické veřejnosti jsou pozitivní.

Stálá expozice vznikla podle koncepce a scénáře Radima Vondráčka, nynějšího ředitele muzea, a za supervize bývalé ředitelky Heleny Koenigsmarkové. Podílel se na ní celý kurátorský tým UPM. Vystaveno je asi třináct set předmětů, představených tematicky, podle oblastí života, v nichž se umění a design uplatňuje.

Pro muzeum jsou zajímavé především ohlasy z podobně zaměřených institucí v zahraničí. Hlavní kurátor Muzea dekorativních umění v Paříži Jean-Luc Olivié s velkým nadšením obdivoval špičkovou kvalitu sbírek UPM a kurátorský výběr. Dlouholetý kurátor sbírek vídeňského MAKu (Musea für angewandte Kunst) Rainald Franz charakterizoval expozici UPM jako zdařilý „polyhistorický koncept“, který ukazuje sbírkový materiál v mnoha nových variantních souvislostech, zajímavě konfrontuje minulé a přítomné, a přesvědčivě tak naplňuje zakladatelské poslání muzeí tohoto typu – ukázat, že užité umění a design mají ze všech oborů nejblíže životu lidí, denně jej utvářejí, organizují a zdokonalují.

Důležité podněty nám přinesly i návštěvy studentů zahraničních vysokých škol. Z provedené anonymní ankety například mezi studenty muzeologie a kulturních dějin z Univerzity v Oldenburgu vyplynulo, že naprostou většinu zaujala netradiční, a přitom srozumitelná koncepce, esteticky atraktivní prezentace a citlivé zapojení audiovizuálních prvků.