ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6029 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Experimentální inkarnace McCartneyho

0 Redakce 14.1.2009

V nedávném rozhovoru pro Rolling Stone v souvislosti s jeho experimentální inkarnací pod pseudonymem  Fireman, vyzradil Paul McCartney velké množství zajímavých informací o své spolupráci s britským producentem Youthem (který se stal „levou rukou“ Firemana), o vzniku nového alba Electric Arguments, a prohodil dvě věty i o Johnu Lennonovi.

Projekt Fireman, o kterém se dlouho nevědělo, kdo za ním vlastně stojí, založil bývalý brouk spolu s Martinem „Youth“ Gloverem v roce 1993. Tehdy vyšlo album Strawberries Oceans Ships Forest, po kterém o pět let později následovala ambientní instrumentální nahrávka Rushes. Po dalších deseti letech a řadě sólových alb McCartney obnovil tento projekt a stvořil Electric Arguments – desku značně bližší jeho klasickým albům, s baladami laděnými podobně jako Blackbird a kompaktními strukturami písní.

V rozhovoru pro Rolling Stone, dotýkajícím se témat, jako jsou jeho texty, inspirace a podstata Firemana, sir McCartney promluvil mimo jiné o tom, jak odlišný je proces tvoření hudby s Youthem, oproti práci s Nigelem Godrichem (producentem jeho emblematického alba Chaos and Creation in the Backyard) a Johnem Lennonem. „S Nigelem se věci měly tak – přinesl jsem hotové skladby, pak jsme na nich pracovali společně, říkal mi, co se mu líbí a co ne, a spolu jsme dokončili úpravy. Zatímco s Youthem je proces bleskový – v jednom okamžiku přichází nápady a v dalším už je mícháme. Nebo jak by řekl on: ,Dej mi několik minut a budu mít aranžmá.´ Není v tom žádné pečlivé přemýšlení a důkladné sledování určitého schématu. Vždycky marním část svého času, když pracuji ve studiu, ale s Nigelem jsou věci vždy mnohem promyšlenější. Co se Johna týká… na světě neexistuje nikdo, jako byl John, takže se všechno liší od Johna. Mohl bych o tom mluvit hodiny, ale takto bych to vysvětlil v kostce.

Všech 13 skladeb z Electric Arguments, které bylo neoficiálně vydáno samotným McCartneym už na konci minulého roku, je možné poslechnout si v profilu projektu Fireman na MySpace. (http://www.myspace.com/thefiremanmusic)