ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5482 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Evropská komise chce na internetu zpřístupnit osiřelá díla

0 Redakce 25.5.2011

Evropská komise, která  sídlí v belgickém Bruselu, chce co nejdříve umožnit digitalizaci a poté na internetu zpřístupnit takzvaná osiřelá díla. Tímto termínem se označují knižní díla, u nichž nejsou známi současní držitelé autorských práv či je nelze z jakéhokoliv důvodu dlouhodobě vypátrat nebo kontaktovat.

Takzvaná osiřelá díla představují prý značnou část celosvětových sbírek, a pokud by plán Evropské komise vyšel, znamenalo by to obrovský posun v oblasti digitalizace knih. Například Britská knihovna odhaduje, že držitelé autorských práv nejsou dosažitelní asi u čtyřiceti procent knih ze 150 milionů exemplářů, jež má ve svých sbírkách.

Podle stávajících pravidel mohou knihovny na internetu zpřístupnit pouze ta díla, u nichž souhlasí držitel autorských práv. Lze též zpřístupnit díla, která nejsou autorskými právy chráněna. Těch je ale malé množství.

Evropská komise je přesvědčena, že pokud se svým záměrem při dalším jednání uspěla, podobný postup by se v budoucnu mohl týkat i tzv. osiřelých děl v oblasti hudby.

JŠp