ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 15496 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Evropany, včetně Čechů, stále méně zajímá kultura

0 Richard Winter 11.11.2013

Evropany, včetně obyvatel ČR, podle nedávného průzkumu Eurobarometr stále méně zajímá kultura. Od roku 2007, kdy bylo podobné šetření podniknuto naposledy, poklesl v EU zájem o všechny kulturní aktivity s výjimkou návštěv kina a opery. V Česku však ubylo lidí také v obou těchto kategoriích. Výrazný je tuzemský úbytek zájmu o knihy, letos si alespoň jednu knížku přečetlo o 11 procent méně obyvatel ČR než před šesti lety.

Nejobvyklejší způsob, jak se Evropané dostávají ke kultuře, je sledování kulturních programů v televizi či jejich poslech v rozhlase. Takto se kulturně obohacovalo letos alespoň jednou 72 procent obyvatel EU, proti roku 2007 je to o šest procent méně. V Česku byl v této kategorii zaznamenán dokonce pokles o 17 procent. Knihu si v unii letos přečetlo 68 procent lidí. V ČR to i s oním jedenáctiprocentním poklesem bylo 71 procent. Více než průměrný Evropan také Češi navštěvují kulturní památky, i zde však byl zaznamenán pokles.

Obecně průzkum ukázal, že v zemích Severní Evropy mají lidí o kulturu větší zájem než na jihu. Například ve Švédsku označilo 43 procent lidí své kulturní zájmy jako významné, v Řecku tak odpovědělo jen pět procent dotázaných. Napříč unií oslovili tazatelé skoro 27.000 lidí, v malých zemích nejméně 500, ve velkých jako Německo či Británie mezi 1300 a 1500.

Nejvíce se do kulturních akcí aktivně, tedy při tanci, kreslení či třeba jako hudebníci nebo herci, zapojují obyvatelé Dánska. Z nich kladně odpovědělo 74 procent. Nejnižší čísla v tomto ohledu zaznamenalo Bulharsko se 14 procenty a Malta s 18 procenty.

Průzkum také ukázal, že přes polovinu obyvatel EU používá ke kulturnímu vyžití internet. Nejčastěji na něm čtou, hledají informace o kultuře a poslouchají přes něj hudbu či rozhlas. V České republice průzkum v této souvislosti zaznamenal, že výrazně nad evropským průměrem je stahování filmů. V EU k tomu internet používá 22 procent lidí, v ČR 34 procent. Hudbu stahuje v unii v průměru 31 procent, v Česku 39 procent respondentů.

Tagy: