ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 9931 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Elvis by oslavil pětasedmdesátiny

0 Redakce 8.1.2010

8. ledna 1935 se narodil Elvis Presley, král rock’n’rollu. Kdyby žil, oslavil by dnes pětasedmdesáté  narozeniny. Přestože od jeho smrti uplynulo už více než třicet let, je stále jednou z nejpopulárnějších postav hudebního i kulturního světa.

V hitparádách se umístilo 107 jeho písniček, osmnáct z nich se dostalo na první místo. Prodejní číslo jeho alb překročilo miliardu. 112 jeho desek a singlů získalo ve Spojených státech platinové a zlaté ocenění.

Jeho hity Love Me Tender, Always On My Mynd, It’s Now Or Never nebo Blue Suede Shoes jsou populární dodnes a kompilace jeho písniček, které u různých příležitostí neustále vycházejí, se skvěle prodávají. V roce 2008 se Presley umístil na prvním místě žebříčku nejlépe vydělávajících mrtvých umělců magazínu Forbes. Loni spadl na čtvrtou příčku.

Na začátku loňského listopadu se na trhu objevilo album vánočních duetů Elvis Christmas Duets, na kterém se k jeho písním přidali někteří současní zpěváci. Loni o prázdninách prodali za 300 tisíc dolarů v internetové aukci jeho slavnou kombinézu s obrázkem páva známou z obalu alba Promised Land (1975). V Hollywoodu se navíc točí romantický film Marilyn And Elvis, který pojednává o jeho vztahu s herečkou a zpěvačkou Marilyn Monroe.

Presley prožíval nejslavnější období v padesátých a šedesátých letech minulého století. V roce 1958 vstoupil do armády. Sloužil v Německu, kde poznal svou budoucí manželku Priscillu, tehdy teprve čtrnáctiletou dívku. Díky své popularitě hrál i v mnoha filmech, například v Loving You (1957), Jailhouse Rock (1957) či King Creole (1958).

V šedesátých letech s nástupem hudebních skupin jeho věhlas povadl. Comeback přišel v roce 1968 po televizním programu Elvis – TV Special. Zpěvák pak znovu koncertoval, vystupoval hlavně v Las Vegas. Jelikož nesnášel cestování letadlem, během své kariéry zpíval především ve Spojených státech a na přilehlých místech.

Zemřel 16. srpna 1977 na srdeční zástavu. Bylo mu 42 let. Ten den všechny rozhlasové stanice světa přerušily svůj program, aby o nemilé událost informovaly své posluchače. Ti pak v den pohřbu na jeho hrob přinesli pět tun květin.

Mnoho fanoušků ale zprávě  o zpěvákově smrti neuvěřilo. Tvrdili, že se prostě  dobře ukryl, a to z důvodů finančních i osobních. Pět let před svou smrtí se totiž Presley rozešel se svou manželkou Priscillou a velmi tím trpěl. Hovořilo se také o jeho finančních nesnázích, před nimiž se mohl stáhnout do ústraní. Později se tu a tam objevily informace o tom, že někdo Presleyho viděl. Žádná z nich nebyla ale nikdy potvrzena.

Před Elvisovým domem Graceland v Memphisu se dnes koná vzpomínkové shromáždění.  Podobné akce jsou organizovány i jinde na světě.

JŠp