ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 11269 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Elán slaví čtyřicáté výročí vydání alba Ôsmy svetadiel

0 jsk 19.11.2021

Skupina Elán vydává po čtyřiceti letech speciální reedici svého debutu Ôsmy svetadiel. Album, které odstartovalo její výjimečnou kariéru, opatřila novým mixem a na CD ho rozšířila o bonusový disk s raritami.

V době, kdy se Elán dostal k nahrávání prvního alba (prosinec 1980), měl už za sebou víc než desetiletou historii, několik personálních změn, stříbrnou Bratislavskou lyru (za Kaskadéra) a dvě další ocenění z tohoto tehdy významného písňového festivalu (aranžmá – Bláznivé hry, text – Ôsmy svetadiel). Po skončení společné roční základní vojenské služby se ke čtveřici Jožo Ráž, Vašo Patejdl, Juraj Farkaš, Zdeno Baláž už předem plánovaně připojil Ján Baláž a v této první „klasické“ sestavě nahráli album, které definitivně odstartovalo výjimečnou kariéru Elánu. Už v době jeho vydání však měl Elán v zásobě třicet šest původních písní, což byl materiál na tři plnohodnotná alba.

Bonusové CD obsahuje část skladeb, které se na debutové album nedostaly, a několik písní, které na něj zařazeny byly, ale zde vycházejí ve svých původních verzích. Speciální výroční 2 CD edice tedy nabízí jedinečnou sestavu mapující tvorbu Elánu těsně před nástupem (a částečně v průběhu nástupu) jeho hvězdné kariéry.

Tagy: ,