ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 23703 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Egelandova kniha Lži otců přináší ságu fiktivního rodu Scottů

0 Petr Hašek 27.9.2012

Rodovou ságu mapující historii čtyř generací mužů z fiktivního slavného norského rodu Scottů přináší kniha Lži otců norského spisovatele a novináře Toma Egelanda.

Úspěšný bestsellerista opustil na čas oblíbené thrillery s mysteriózní zápletkou (Konec kruhu, Strážci úmluvy, Luciferovo evangelium) a předstoupil před čtenáře s jiným žánrem. Román vydává Knižní klub v překladu Kláry Dvořákové Winklerové.

Ústředním tématem Egelandova čtivého opusu je odhalování rodinných tajemství, motorem příběhů smělé plány a životní lži, kterými se muži nezřídka vyrovnávají s rozpadem či absencí rodinných a milostných vztahů, základním motivem pak hledání a hořké zklamání z odhalené pravdy. Kombinace těchto prvků činí ze Lží otců lahůdku pro milovníky severských příběhů.

Jedním z hrdinů knihy je pradědeček Alexander, který přežije dvacet let na pustém ostrově v Tichomoří, napíše o tom knihu a ta ho okamžitě proslaví. Jeho syn William vydá v pozdním věku románovou trilogii a obdrží za ni Nobelovu cenu.

Williamův potomek Carl Christian se stane uznávaným polárním badatelem a ekologickým vizionářem. A Victor, nejmladší ze Scottů, se rozhodne prorazit v literárním světě úspěšnou rodovou historií o slavných předcích. Tím se jim hodlá vyrovnat a získat zpět dívku, která ho opustila.

Letos třiapadesátiletý Tom Egeland, původním povoláním novinář, pracoval více než dvacet let v norských médiích. Debutoval roku 1988 kingovsky laděným hororem Ragnarok; od té doby publikoval dalších deset úspěšných knih, převážně thrillerů, při jejichž psaní využil svou vášeň pro historii a dějiny náboženství.

Hranice domovského Norska překročil románem Sirkelens ende (2001; česky jako Konec kruhu, 2007), označovaným za “norský Da Vinciho kód”, který však spatřil světlo světa dva roky před Brownovým trhákem. Celosvětový literární úspěch tohoto titulu Egelandovi umožnil, aby se od roku 2006 věnoval výhradně vlastní tvorbě.

Netypického hrdinu, neurotického archeologa Bjorna Belto, oživil v dalších třech příbězích, Strážci úmluvy (2007, česky 2009), Luciferovo evangelium (2009, česky 2011) a Nostradamova závěť, která je připravována k českému vydání.

jir