ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4774 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Dvořákovu Prahu otevře Svatební košile

0 jsk 6.9.2018

V pátek 7. září začíná Dvořákova Praha. Festival slavnostně otevře v pražském Rudolfinu dílo, ve kterém se s mimořádnou silou prolíná mistrovství Antonína Dvořáka a Karla Jaromíra Erbena.

Mrazivá Erbenova balada Svatební košile o cestě do záhrobí, která končí vykoupením, Antonína Dvořáka uhranula a jeho mimořádné zhudebnění prožitek dramatické básně mnohonásobně umocňuje. Roli dívky, která se modlila za svoji hříšnou touhu a málem ji to stálo život, bude zpívat Kateřina Kněžíková (na snímku). Jejího mrtvého milého ztvární Richard Samek a v roli vypravěče je doplní Svatopluk Sem. Trojici sólistů doprovodí Český filharmonický sbor Brno a Česká filharmonie pod vedením dirigenta Jakuba Hrůši.

Následující večer v sobotu 8. září vzdá Dvořákova Praha hold dalšímu ze světových skladatelů Leonardu Bernsteinovi a oslaví tak sté výročí jeho narození. Přední americká houslistka Hilary Hahn spolu s orchestrem Camerata Salzburg pod taktovkou Daniela Blendulfa přednesou Bernsteinovu Serenádu podle Platónova Symposia pro sólové housle, smyčcový orchestr, harfu a bicí. Hilary Hahn vystoupí namísto oznámené Janine Jansen.

(foto: Dvořákova Praha)