ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 29652 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Dvořákova Praha začne v pondělí

0 jsk 3.9.2015

Do prvních tónů festivalu Dvořákova Praha zbývá pár dnů. V předvečer výročí narození Antonína Dvořáka – v pondělí 7. září od 20 hod. – rozezní Rudolfinum na slavnostním zahajovacím koncertě slavný violoncellista Yo-Yo Ma, jeden z nejrespektovanějších hudebníků naší planety a držitel šestnácti cen Grammy. Po boku České filharmonie vedené Jiřím Bělohlávkem zahraje Dvořákův slavný violoncellový Koncert h moll.

V první půli večera zazní jako kontrast k proslulé Dvořákově skladbě jeho naopak málo hraná Druhá symfonie.

Až do 23. září nabídne Dvořákova Praha na dvě desítky koncertů s Dvořákovými ikonickými, ale též méně uváděnými díly. V důmyslné dramaturgii tyto skladby doplní hudební tvorba Dvořákových předchůdců i jeho následovníků v široké škále od W. A. Mozarta po Arvo Pärta v provedení výjimečných talentů mezinárodní i tuzemské scény.

Vystoupí například věhlasný dirigent Christoph Von Dohnányi s Philharmonia Orchestra London a houslistkou Carolin Widmann, orchestr Academy of St Martin in the Fields (na snímku) s klarinetistkou Sabine Meyer, houslistka Lisa Batiashvili a violoncellista Gautier Capuçon po boku Tonhalle Orchester Zürich či Freiburger Barockorchester s René Jacobsem. Společně s rezidenčním orchestrem festivalu Českou filharmonií vystoupí pianista Piotr Anderszewski či houslista David Garrett. Vedle hvězdných orchestrů uvede Dvořákova Praha i komorní tělesa v čele s Emerson String Quartet. Z domácí scény se mohou posluchači těšit na Jakuba Hrůšu, Iva Kahánka, Jana Martiníka, Kateřinu Englichovou, Jitku Hosprovou či Jana Mráčka.