ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 8069 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Drama 12 let v řetězech vyhrálo britskou obdobou amerických Oscarů

0 Richard Winter 18.2.2014

Otrokářské drama 12 let v řetězech britského režiséra Steva McQueena získalo cenu Britské akademie filmové a televizní tvorby (BAFTA) pro nejlepší film roku. Představitel hlavní role Chiwetel Ejiofor si odnesl ocenění pro nejlepšího herce v hlavní roli. Cenu pro nejlepší herečku získala Cate Blanchettová za roli ve snímku Jasmíniny slzy, v kategorii nejlepší režie bodoval Alfonso Cuarón s vesmírným thrillerem Gravitace.

Ceny BAFTA jsou britskou obdobou amerických Oscarů. V posledních dvou letech předpověděly vítěze amerických Oscarů. Rozdílení cen v Londýně tak může napovědět i výsledek blížícího se zámořského klání.

Ejiofor ve snímku 12 let v řetězech z doby před americkou občanskou válkou ztvárnil původně svobodného černocha, který byl unesen a prodán do otroctví. Šestatřicetiletý britský herec při předávání cen poděkoval režisérovi snímku za to, že příběh přenesl na filmové plátno.

Cate Blanchettová si odnesla ocenění za výkon ve snímku Jasmíniny slzy. Cenu věnovala herci Philipu Seymouru Hoffmanovi, který zemřel dříve tento měsíc, patrně po předávkování drogami.

Nejvíce nominací na letošní ceny BAFTA, jedenáct, sklidil thriller Gravitace s oscarovými herci Sandrou Bullocková a Georgem Clooneym v hlavní roli. Vedle ceny pro nejlepšího režiséra film vyhrál například v kategoriích nejlepší zvuk, hudba nebo vizuální efekty.