ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 18737 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

DOX uvede diskuzi s předními fotoreportéry a novináři o obrazovém zpravodajství

0 Richard Winter 5.4.2016

V Centru současného umění DOX proběhne ve čtvrtek 7. dubna diskuze vztahující se k výstavě snímků z konfliktních zón UPFRONT: Váleční fotoreportéři. O práci fotografů, významu mezinárodního zpravodajského pokrytí i orientaci v záplavě vizuálních informací budou debatovat čeští fotoreportéři, novináři i zástupci humanitárních a neziskových organizací. Hostem diskuze bude také španělský fotograf Miguel Ángel Sánchez zastoupený v aktuální výstavě.

Denně se setkáváme se stále větším počtem vizuálních podnětů dokumentujících děje, které se odehrávají i tisíce kilometrů od nás. Často přicházejí od fotoreportérů, jejichž povaha práce je velmi nejistá a zároveň nebezpečná. Rozumíme ale díky těmto obrazům situaci v daném místě lépe? Dokážeme přicházející zprávy správně interpretovat nebo jsou pro nás spíše matoucí? A jaký je význam tradičního mezinárodního zpravodajského pokrytí ve světě, který je stále více propojen?

Tyto a další otázky se pokusí zodpovědět pět panelistů v rámci debaty nazvané Zmateni obrazem: Obrazové zpravodajství v globálním kontextu. Diskutovat budou: fotograf známý svými snímky z válečných konfliktů Jan Šibík (na snímku), vedoucí zahraniční redakce České televize Michal Kubal, europoslanec, bývalý reportér a spoluzakladatel organizace Člověk v tísni Jaromír Štětina a novinářka a humanitární pracovnice Markéta Kutilová. Pozvání přijal také španělský fotograf Miguel Ángel Sánchez, který působil v konfliktních zónách na Blízkém východě nebo v Africe a ve výstavě UPFRONT vystavuje snímky, jež nafotil v roce 2013 v pásmu Gazy. Moderátorem debaty bude výkonný ředitel Nadace Forum 2000 Jakub Klepal.

Diskuze se koná v rámci doprovodného programu výstavy UPFRONT: Váleční fotoreportéři, která představuje fotografie 23 respektovaných fotografů pocházejících převážně ze španělsky mluvících zemí. Světově uznávaní fotoreportéři, z nichž mnozí byli oceněni prestižní Pulitzerovou cenou nebo v soutěži World Press Photo, vystavují snímky z konfliktních zón z Blízkého východu, Afriky nebo Latinské Ameriky, které jsou znepokojivou sondou do osudů lidí žijících v těchto konflikty sužovaných oblastech.

Diskuzi uvede Ramiro Villapadierna, kurátor výstavy UPFRONT a ředitel Institutu Cervantes v Praze, který je spolu s Centrum DOX organizátorem výstavy.