ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4961 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Dovolená v protektorátu je druhým nejúspěšnějším projektem v Evropě

0 Richard Winter 17.9.2015

Pořad České televize Dovolená v protektorátu získal druhé místo na prestižní přehlídce evropských veřejnoprávních stanic Creative Forum v Berlíně. V německém hlavním městě vybírali odborníci z dvaadvaceti nejúspěšnějších televizních projektů. Mezi nominovanými se pak objevil i další projekt České televize, Zlatá mládež.

„Česká televize se v poslední době stále více otevírá moderním žánrům i méně konvenčním námětům. Rozšiřuje tak dosavadní portfolium svých formátů a postupně zaplňuje bílá místa na poli televizní kreativity, která tu vznikla. Ocenění, které jsme nyní získali, je indicií, že i instituce s výrazně nižším ročním rozpočtem, kterou Česká televize v porovnání s mnoha dalšími evropskými televizemi je, může hrát v mezinárodním kontextu roli inovátora,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák.

„Česká televize se pokoušela se svými pořady zařadit na Creative Forum už mnohokrát v minulosti, až nyní se nám ale podařilo mezi vybranou dvaadvacítku probojovat, a to hned se dvěma projekty. To samo o sobě je obrovský úspěch. Druhé místo pro Dovolenou v protektorátu je pak i dokonalou satisfakcí za to, že jsme za pořadem od počátku stáli navzdory mnohé kritice,“ dodává Dvořák.

Příprava osmidílné docureality, ve které vybraná vícegenerační rodina přežívala dva měsíce na samotě v kontextu odkazujícím na období protektorátu, a na níž spolupracovala řada odborníků, byla podle režisérky a autorky projektu Zory Cejnkové náročná. „Dva roky příprav, dva měsíce natáčení a úplně nové horizonty filmařské práce. Měli jsme pocit, že otevíráme dveře do doposud méně probádané oblasti, a celý ten svět, který jsme stvořili, nás doslova pohltil,“ říká Cejnková. Její projekt zaujal nezávislou porotu na Creative Forum zejména svým edukačním potenciálem.

„Na letošním Creative Foru bylo prezentováno 22 formátů z Evropy a Asie. Soutěž byla velmi pestrá, takže šanci na vítězství měly jen ty nejvýraznější. První cenu si odnesl neuvěřitelně zábavný švýcarský pořad, v němž odsouzený padělatel obrazů portrétuje umělecké kritiky a další osobnosti ve stylu různých starých mistrů a otevřeně přitom hovoří o tajích svého řemesla. O druhou cenu se podělily formáty norské a české veřejnoprávní televize, When the Orchestra Came to Town a Dovolená v protektorátu. Každý z nich zaujal jasným tématem a originálním, emočně bohatým a přitom edukativním zpracováním,“ říká ředitel vývoje a programových formátů Jan Maxa.

Creative Forum je každoroční událostí, která mapuje programové novinky evropských veřejnoprávních stanic.