ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6697 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Dokumentární film Hledá se prezident ukazuje zákulisí volebních kampaní

1 Richard Winter 19.3.2013

První přímou volbu hlavy státu v České republice ukazuje dokumentární film režiséra Tomáše Kudrny Hledá se prezident. Filmový štáb zaznamenal dramatické okamžiky při shromažďování podpisů, zákulisí volebních kampaní devíti kandidátů v prvním kole i finále prezidentské volby. Snímek uvede distribuční společnost Aerofilms do kin 21. března. Na podzim by se měl objevit i v České televizi.

Film přináší řadu důležitých i humorných momentů z volebního zákulisí a přibližuje divákům soukromou tvář kandidátů i lidí v jejich blízkém okolí. Ústřední osou filmu je cesta hlavních kandidátů od začátku jejich volební kampaně až k rozhodujícímu okamžiku volby. Ve snímku se také věnuje pozornost podpoře, kterou jednotlivým kandidátům poskytli různí umělci.

Dokument ukazuje přiostřující se vztahy mezi kandidáty a vzájemné napadání. Ve filmu je zaznamenána také velká pomoc, kterou pozdějšímu vítězi voleb Miloši Zemanovi v kampani poskytla jeho dcera Kateřina. Snímek se naopak nezabývá diskutovanou otázkou financování jednotlivých kandidátů.

Podle režiséra byli všichni kandidáti k filmařům vstřícní, protože potřebovali nějakou formu propagace. Nejotevřenější byli podle něj při natáčení Jiří Dienstbier (ČSSD) a Karel Schwarzenberg (TOP 09). Naopak před druhým kolem volby bylo velmi složité dostat se do blízkosti Miloše Zemana. Podle tvůrců vzniklo během 105 natáčecích dnů tolik záběrů, že jsou připraveni udělat z něj v případě zájmu další dva filmy.