ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 29393 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Dokument Vinyl nahlédne do historie gramofonových desek

0 jsk 27.2.2023

Dějiny gramofonových desek v českých zemích od období první republiky až po současnost reflektuje režisér Pavel Jirásek v novém dokumentu Vinyl.

Hodinový snímek nabídne osudy tuzemských hudebních společností, vývoj studiového nahrávání hudby, vývoj marketingu a prodeje nebo třeba fenomén sběratelství i designu alb jako svébytného výtvarného žánru. V premiéře odvysílá dokument program ČT art ve středu 8. března od 20.15 hodin.

„Ve filmu se zaměřujeme zejména na dvě výrazné hudební epochy minulosti, tedy na třicátá a šedesátá léta minulého století,“ říká režisér dokumentu Pavel Jirásek a dále upřesňuje: „Divákům tak ukážeme i přechod výroby od šelakových po vinylové desky, ale rozhodně neopomeneme ani současný návrat fenoménu v posledních dvou dekádách.“

Vrchol obliby gramofonových desek nastal v sedmdesátých a osmdesátých letech, poté začala nastupovat konkurence, magnetofonové kazety a později také digitální nosiče. Celosvětová krize postihla výrobu vinylů v devadesátých letech. Netrvala ovšem příliš dlouho a poměrně brzy nastal zlom. CD a DVD nosiče sice nahrazuje online sdílení, ale interpreti, hudební společnosti a zejména hudební fanoušci se vracejí k vinylům.

„Obrazně řečeno zažila gramofonová deska něco, jako když bájný pták Fénix vstal z popela. Z desek se tak znovu stal moderní produkt s naprosto výjimečným osudem,“ zamýšlí se jejich výrobce Zdeněk Pelc.

Tagy: ,