ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 17013 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Dokument Portrét královny přiblíží 70 let vlády Alžběty II.

0 jsk 11.9.2023

Patří k nejznámějším tvářím moderní historie. Její podobizna zdobí známky, mince a trička, byla vyvedena ve vápenci i železu a existuje dokonce i její vlastní panenka Barbie. Britská královna Alžběta II. přitahovala zájem fotografů po dlouhých devadesát let, tedy celou polovinu života této umělecké disciplíny.

Jak se za tu dobu změnila portrétní fotografie a co vlastně vypovídá o osobách, které se snaží zachytit, ukazuje dokument z cyklu Umění v kině Portrét královny. Snímek Fabrizia Ferriho, jednoho z nejvyhledávanějších fotografů současnosti, uvede do českých kin Aerofilms od 11. září.

„Myslím, že se královně podařilo vyjádřit spoustu věcí bez toho, aby řekla jediné slovo,“ říká ve filmu italský stylista Pier Paolo Piccioli. „Ať už skrze fotografy, které si vybrala, aby zhotovili její portrét, nebo skrze to, jak vypadala a jaké nosila barvy. Vždycky tím něco vyjadřovala. Představa, že nikdy nedala žádný rozhovor, zní naprosto absurdně, protože si všichni myslí, že vědí, co si myslela, jelikož to vždycky dávala najevo skrze svou image.“