ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 16364 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Dokument Občan K. přibližuje přípravy provokativního projektu Ztohoven

0 Petr Hašek 31.10.2012

Dokument Občan K. režiséra Michala Dvořáka a skupiny Ztohoven přibližuje přípravy projektu, kdy si její členové vyměnili občanské průkazy s počítačově upravenými fotografiemi.

Žili pod cizími jmény, aby upozornili na možnost manipulace s identitou člověka. Snímek, který měl premiéru na festivalu dokumentů v Jihlavě, do kin přijde 8. listopadu.

Kamera zachycuje balancování na hraně zákona při snaze vzepřít se systému, který čím dál častěji a podrobněji kontroluje a sleduje občany. Diváci nahlédnou do životů jednotlivých členů, kteří poprvé odkládají anonymitu. Odhaluje vnitřní dynamiku skupiny, která se zviditelnila kontroverzními zásahy do veřejného prostoru. “Každý má občanku v kapse, jednou za pět let ji musí vyměnit, a neustále mu v ní pod záminkou pokroku či zvyšování bezpečí přibývají informace. Děje se to automaticky, nikdo se nad tím nepozastaví,” uvedl režisér.

Jeden ze členů Ztohoven například ve filmu prochází na letišti londýnskou celnicí tam a zpět na občanku kamaráda, který vůbec neopustil Prahu. Jiný je sám sobě svědkem na svatbě, další se učí pilotovat letadlo, vyřizuje zbrojní pas na cizí jméno nebo se účastní se voleb do Poslanecké sněmovny. Provokativní akce mají diváky vybudit, aby začali více uvažovat o tom, jak se v dnešním technologickém světě mění pohled na identitu a identifikaci člověka.

“Pokud bychom měli Občana K. žánrově definovat, pak je to performance. Probíhala dlouho a na více místech současně, film je jediným médiem, které ji divákovi může v neochuzené míře zprostředkovat,” vysvětlují členové Ztohoven. Autoři, kteří se odkazují na Franze Kafku, projekt Občan K. nepokládají za uzavřený.

rwi