ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 30492 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Dokument o Olofu Palmem

0 jsk 31.7.2020

V pátek večer 28. února 1986 byl na ulici cestou z kina zastřelen švédský premiér Olof Palme. Jeho smrt tvrdě dopadla na celou švédskou společnost a navždy změnila tvář otevřeného Švédska. Skandinávský dům v Praze nyní v rámci pravidelných Severských filmových čtvrtků přináší oceňovaný dokument o tom, kým Olof Palme byl a co jeho smrti předcházelo. Uvede pražské Komorní kino Evald již ve čtvrtek 6. srpna od 18 hodin.

Dokument Palme zblízka nahlíží na život a kariéru ambiciózního i kontroverzního politika Olofa Palmeho (1927-1986), jehož představuje nejen jako švédského premiéra, nýbrž i jako soukromou osobu, a to prostřednictvím řady rodinných fotografií a videí. „Snímek získal ve Švédsku prestižní cenu Guldbagge za nejlepší dokumentární film, střih a hudbu,“ komentuje Jitka Jindřišková z pořádajícího Skandinávského domu. „Promítáme jej v rámci letní reprízy nejúspěšnějších Severských filmových čtvrtků a zároveň nejlepších dokumentárních filmů,“ dodává Jindřišková.

V oceňovaném snímku se kromě samotného Palmeho a členů jeho rodiny setkáme i s celou řadou prominentů kulturní a politické scény. Vidět a slyšet jsou Ingmar Bergman, Fidel Castro, Shirley MacLaine, Barbra Streisand, Benny Andersson, Michail Sergejevič Gorbačov, Paul McCartney či Richard Nixon a mnozí další.

Projekci bude předcházet krátký úvod, během něhož budou návštěvníci seznámeni s novými závěry vyšetřování Palmeho smrti tak, jak je na nedávné tiskové konferenci vyslovila švédská policie.

Tagy: