ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 19369 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Dokument o českých tvůrcích automatických kreseb

0 jsk 20.5.2024

Veřejnou premiéru dokumentárního snímku Napojení: Ztvárnit nepopsatelné uvidí diváci v olomoucké Telegraph Gallery ve čtvrtek 23. května v 19.30 hodin.

Film navazuje na výstavu Napojení, která na přelomu loňského a letošního roku představila výběr z děl tvůrčích osobností, které vzájemně spojuje specifický přístup k tvorbě a spirituální citlivost.

Krátkometrážní dokumentární snímek režiséra Michaela Bukovanského odkrývá skrze rozhovory a samotná umělecká díla podstatu imaginace současných českých autorů různých generací, jejichž tvorba je intimním svědectvím o spirituálních zkušenostech a slovy často nepopsatelných jevech. Ve filmu jsou k vidění díla Karla Malicha, Margity Titlové Ylovsky, Jana Híska, Jiřího Kornatovského, Inge Koskové, Dagmar Havlíčkové, Anny Šimkové, Tomáše Lampara, Jany Kasalové, Josefa Duchana, Petra Nikla, Přemysla Martince, Tajy Spasskové, Marcely Vorlíčkové či Alžběty Krňanské.

„Jsou to autoři, kteří se dokáží odpojit od vlastní sebekontroly, vůle a uměleckého záměru, napojit se na určitý transcendentální prostor, který nás přesahuje, a podat o něm výtvarné svědectví,“ vysvětlila kurátorka Terezie Zemánková (na snímku), která v dokumentu diváky tvorbou zmíněných umělců provází.

Dokument se soustředí na odkaz již zesnulého génia českého směru takzvané nové citlivosti sochaře a malíře Karla Malicha (1924–2019), jehož drátěný objekt Pozoruji trhlinu v prostoru byl ústředním dílem výstavy Napojení v olomoucké Telegraph Gallery. Zkoumá také škálu inspiračních zdrojů a osobních motivací dalších zmíněných umělců, z nichž někteří malují poslepu, druzí při chůzi, jiní v rámci meditace a další čistě pro naplnění svého výtvarného poslání, kdy je jejich ruka vedena jakousi vyšší silou. Snímek přináší důležitou výpověď o specifických tvůrčích tendencích, jejichž podstata často balancuje na pomezí zachycování reality a metafyzického světa.

Po olomoucké premiérové projekci krátkometrážního dokumentárního filmu o umělcích výstavy Napojení bude následovat diskuze s tvůrci. Pražská soukromá premiéra filmu se uskuteční 21. června v Praze.