ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5679 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Dokument Napoleon – ve jménu umění ukáže uměleckou stránku vojevůdce

0 jsk 5.4.2022

O Napoleonovi se říkalo, že stránkami knih prosvištěl se stejnou vervou jako bitevními poli. Vztah legendárního francouzského vojevůdce s uměním byl ale vždy nadmíru komplikovaný. Místy ho totiž tvořila až zvláštní rozporuplnost.

Snímek Napoleon – ve jménu umění se vrací k odkazu, který po sobě tento velikán zanechal především v italské kultuře, a skládá tak netradiční hold ke 200. výročí jeho smrti. Dokumentární rekonstrukci, kterou provází oscarový herec Jeremy Irons, uvede do kin Aerofilms od 11. dubna.

Strádající v exilu na odlehlém ostrově Svatá Helena, Napoleon (1769-1821) si před svou smrtí zapsal do pamětí, že doufá, že jednoho dne nebude obdivován pouze za své vojenské úspěchy, ale i za to, že lidem přinesl kulturu a krásu, položil základ státnímu školskému systému i moderní myšlence takzvaného univerzálního muzea, které je vlastněno všemi a otevřeno prostému lidu.

Jako nadšeného čtenáře a obdivovatele umění totiž nepoháněla Napoleonovy kroky pouze touha po moci a věčné slávě, ale i potřeba dosáhnout vědění a spojit své jméno s odkazem dávných civilizací. Proto během svých tažení zejména Itálií a Egyptem podporoval výzkum a archeologické vykopávky, což šlo ruku v ruce s rozsáhlým krádežím uměleckých děl.