ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 8430 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Dokument Hledání Vivian Maier bude bojovat o Oscara

0 Richard Winter 5.12.2014

Dokumentární film o největší neznámé fotografce 20. století Hledání Vivian Maier se probojoval do užšího výběru 15 filmů, které se v kategorii celovečerních dokumentů budou ucházet o filmové ocenění Oscar. Americká Akademie filmového umění a věd to oznámila v úterý 2. prosince 2014 – v den české slavnostní premiéry filmu.

Film Hledání Vivian Maier vstoupil do kin 4. prosince. Kromě kin je film k dispozici také legálně online na VOD platformách Aerovod, Alza media a Voyo. Distribuce filmu však začala netradičně už 14 dní před kinopremiérou. Od čtvrtka 20. listopadu byl film k dispozici online exkluzivně pouze na videoportálu Voyo. Poprvé v ČR tak byl použit distribuční model, který už mnoho let funguje zejména v USA.

Příběh záhadné ženy zavádí diváky do ulic New Yorku a Chicaga, kde Vivian Maier od roku 1950 až do své smrti v roce 2009 nafotila více než 100 000 dechberoucích fotografií. Žádnou z nich ale nikomu neukázala. Snímky byly objeveny shodou náhod až poté, co strávily několik desetiletí v zaprášených krabicích. Díky umělecké hodnotě nečekaně objeveného díla začala být Vivian Maier brzy považována za jednu z nejvýraznějších osobností fotografie 20. století.

Přesnost, se kterou zachycovala spontaneitu pouličních výjevů, ji vynesla srovnání s Henri Cartier-Bressonem a dalšími. Její samotářský život ale zůstal obestřen tajemstvím. Kdo byla tato nenápadná chůva? Proč před ostatními tajila svou největší vášeň? Mozaika jejího fascinujícího života se postupně skládá z dříve nepublikovaných fotografií, filmů a rozhovorů s desítkami lidí, kteří si mysleli, že ji dobře znali.