ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 21517 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Dočasné ukončení pražské galerie Mánes bude provázet koncert a aukce

0 Redakce 6.3.2012

Benefičním koncertem a dražbou výtvarných děl ze svých depozitářů ukončí nejméně na dva roky svou činnost pražská galerie Mánes. Rekonstrukce, která potrvá asi do podzimu 2013, bude stát zhruba 150 milionů korun. Nadace českého výtvarného umění, která objekt vlastní, chce opravy ze třetiny zaplatit z vlastních zdrojů. Na zbytek si zajistila půjčku a hledá sponzory.

Na opravu významné památky české architektury galerie Mánes bylo vypsáno výběrové řízení. Firmy, které se dostaly do nejužšího výběru, budou oznámeny při benefici, která se uskuteční 17. března. Do tendru se přihlásilo devět firem, v současnosti se rozhoduje mezi šesti nabídkami. Aukce obrazů, soch a grafik z depozitáře nadace s vyvolávací cenou od 5000 korun se uskuteční 11. března.

Hudební benefice se bude konat o týden později. Na koncertu v Mánesu vystoupí například Dan Bárta a Robert Balzar Trio, Lenka Dusilová s Beatou Hlavenkovou, Vladimír Mišík, Vlastimil Třešňák nebo duo Nebřenský-Binder.

Mánes by měl být po rekonstrukci galerií s novými multifunkčními sály nabízejícími program napříč uměleckými žánry, s restaurací a kavárnou, s terasami nad Vltavou, jimiž prošly dějiny české moderny.

Opravy galerie měly původně začít v červnu 2010, loni byla rekonstrukce dvakrát posunuta. V loňském roce už v Mánesu skončil provoz restaurace, postupně byla přerušena i výstavní činnost. Budova má být upravena podle projektu ateliéru HMArchitekti, který nepočítá s radikálními zásahy. Mánes chtějí autoři vrátit do 30. let minulého století, tehdy funkcionalistickou budovu navrhl na objednávku Spolku výtvarných umělců Mánes Otakar Novotný, žák známého architekta Jana Kotěry.

rwi