ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 11100 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Do Violy na Vděk i Skorpions na obzoru

0 jsk 19.12.2023

Inscenaci Vděk (na snímku), novince v repertoáru pražského Divadla Viola, budou patřit dva lednové večery, 9. a 22. ledna. Hlavní hrdinka Michelle neboli Miška musí být umístěna do domova pro seniory. Dříve pracovala jako korektorka, nyní jí však slova a jejich význam začínají nenávratně unikat.

V důsledku neurodegenerativní choroby trpí afázií, a tak slova nesmyslně zaměňuje nebo dokonce vynechává. Je si však plně vědoma toho, že je ztrácí. V úsměvném i dojemném příběhu Michelle, pro níž se řeč stává stále větším bludištěm, hrají Klára Cibulková, Anna Kameníková a Ladislav Hampl.

Další zdařilou inscenací, ve které exceluje Klára Cibulková, je Skorpios na obzoru. V roli sira Winstona Churchilla jí 11. ledna bude na jevišti výtečným partnerem Igor Bareš. Ve hře francouzské autorky Isabelle Le Nouvel se jednoho letního dne a noci roku 1959 potkají na luxusní jachtě řeckého miliardáře Aristotela Onassise. Jemu je pětaosmdesát, jí o třicet let méně. On už stěží chodí, ale stále se drží zásady nic nevzdávat. Ona skončila s filmem a na plátno se už nechce vrátit.

První novoroční premiéra je ve Viole na programu 3. února. Nobelovka je brilantním duelem argumentů i emocí, který se odehrává v prosinci 1946. Německý chemik Otto Hahn přijíždí do Stockholmu převzít Nobelovu cenu za objev jaderného štěpení, na němž spolupracoval s Lise Meitner, rakouskou fyzičkou židovského původu. Ta jej těsně před ceremoniálem navštíví v hotelovém apartmá… Dva špičkoví vědci, ale jen jedna Nobelova cena.

Aktéry dramatu si zahrají Jan Šťastný, Apolena Veldová a Kateřina Seidlová. Nobelovka je divadelní adaptací stejnojmenného bestselleru známého francouzského autora Cyrila Gélyho, jehož hru Hodina diplomacie Viola už 4 roky s úspěchem uvádí. Nobelovka bude mít v Divadle Viola světovou premiéru.