ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4910 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Do tuzemských kin dorazily Troškovy Babovřesky

0 Richard Winter 15.2.2013

Komedie z vesnického prostředí režiséra Zdeňka Trošky Babovřesky, která v těchto dnech dorazila do tuzemských kin, vznikala loni v létě v jihočeských Dobčicích, Pištíně, Hluboké nad Vltavou a okolí. Účinkují v ní například Lukáš Langmajer, Veronika Žilková, Lucie Plekancová Vondráčková, Jana Synková, Pavel Kikinčuk, Jan Dolanský a také Lucie Bílá.

Babovřesky jsou příběhem o mladém faráři, který přijíždí do zapadlé vesničky, kde do kostela chodí sedm drben. Nemohou se smířit s tím, že je tak mladý a má nekřesťanské jméno Šoustal. Hlavním motivem příběhu je nedorozumění, které pomluvy i drby změní a zveličí. Podle Trošky patří fenomén venkovských drben do českého prostředí. Babovřesky jsou jeho jedenadvacátým filmem a devátým z žánru komedie.

Troškova pohádka Čertova nevěsta byla předloni 15. nejnavštěvovanějším titulem českých kin. Rok předtím zhlédlo Doktora od Jezera hrochů přes půl milionu diváků, Princezna ze mlejna dosáhla téměř půlmilionové hranice a režisér za ni převzal Českého lva jako za divácky nejúspěšnější domácí snímek. Navštěvovaná byla i série Kameňáků; ten první vidělo v kinech 500.000 lidí, dvě pokračování kolem čtyř set tisíc. A nic na tom, že mnozí z kritiků tyto snímky řadili pod laťku dobré zábavy. Vzbudily diskuse o tom, co je kvalitní a co lidové, co uspokojí náročného diváka a co je pokleslou zábavou.

“Chci lidi bavit, těšit, což je v této těžké době důležité. Proto dělám komedie, netočím horory či hlubokomyslné ponory do duší lidí,” uvedl před natáčením Troška. Snažil se prý navázat na trilogii Slunce, seno… z 80. a začátku 90. let, kterou v kinech zhlédlo 8,4 milionu lidí a další miliony pobavila při reprízách na obrazovce.