ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7583 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Do Španělské synagogy míří Bente Kahan a další

0 jsk 23.11.2021

Již 23. listopadu vystoupí ve Španělské synagoze v Praze významná norská hudebnice Bente Kahan (na snímku) s komorním polským Orchestrem Leopoldinum pod vedením izraelského dirigenta Ronena Nissana s programem terezínských kabaretních písní, skladeb Ernesta Blocha, Viktora Ullmanna a Tadeusze Różewicze a ostravské básnířky Ilse Weber. Festival Věčná naděje tak zakončí letošní ročník.

Ostravská básnířka, autorka knížek pro děti a amatérská hudebnice Ilse Weber, byla s manželem Willim a mladším synem roku 1942 odvlečena do Terezína, staršího syna Hanuše se podařilo zachránit v rámci akce organizované Nicholasem Wintonem.

Ilse byla s mladším synem roku 1944 zavražděna v Osvětimi, Willi po válce nalezl básně a notové zápisy své ženy, které před odjezdem do Osvětimi v Terezíně ukryl. Po návratu do vlasti se snažil pozůstalost zveřejnit, v době komunistického antisemitismu však narazil na podezření z propagace „sionismu“. Verše Ilse Weber byly později vydány v Izraeli a Švédsku, Bente Kahan je do svého programu zařadila roku 2017.

Tagy: