ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4803 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Do Síně slávy No Stress Music Video Awards vstoupí John Landis

0 jsk 19.4.2024

Čtvrtý ročníku nezávislé mezinárodní soutěže hudebních klipů No Stress Music Video Awards spěje k závěrečnému ceremoniálu s vyhlášením vítězů, který se odehraje 27. dubna v pražském Le Royal Theatre. Jméno nového člena Síně slávy je však již známé. Je jím americký filmový režisér John Landis, který dokonce dvakrát redefinoval žánr videoklipu.

Landis je tvůrcem filmových komedií Blues Brothers, Záměna, Cesta do Ameriky nebo Policajt v Beverly Hills III, ale především videoklipů k písním Thriller (1983) a Black or White (1991), které natočil pro Michaela Jacksona. Oba znamenaly ve své době doslova revoluci v žánru videoklipu.

Thriller byl de facto krátkým zombie/vlkodlačím filmem, který kromě dokonalých tanečních scén nabízel také hororovou atmosféru podpořenou skvělými maskami Ricka Bakera. Black or White pak jedinečným způsobem aplikoval digitální triky, které v tu dobu začínaly být na vzestupu. V klipu byly využity tak, aby podpořily jeho nosnou myšlenku a nebyly jen samoúčelnou exhibicí technologických možností.

Landis navíc do obou videoklipů vnesl to, co vždycky dokonale ovládal, divácky zábavný a atraktivní příběh. Díky tomu se oba hudební snímky ve své době staly hlavním tématem diskuzí všech, kdo se o hudbu a film zajímali, a určily směr, jakým se v následujících letech klipy ubíraly.