ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 13818 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Do Prahy míří autor s prozíravou uměleckou vizí

0 Redakce 10.4.2013

Když mu měla být v Egyptě předána Cena za nejlepší arabský román, Sun‛alláh Ibráhím ji odmítl s tím, že nesouhlasí s politikou egyptské vlády. On se totiž nikdy nechtěl stát spisovatelem, ale politickým aktivistou. Autor osmi románů a jedné sbírky povídek se představí na letošním Festivalu spisovatelů Praha.

„Spolu s ostatními členy komunistické strany jsem byl vězněn v několika věznicích v Káhiře a Alexandrii, odkud nás převezli do jedné z pouštních oáz. Prvních pár let bylo těžkých, zažili jsme mučení, pořád nás honili z místa na místo. Později to bylo v poušti lepší. Pěstovali jsme vlastní plodiny a uváděli divadelní hry,” vzpomínal v roce 2012 Ibrahím. „Ve vězení bylo několik set lidí a ti se dělili na dvě skupiny. V jedné byli komunisté, v druhé členové muslimského bratrstva.” Sun‛alláh Ibráhím se právě při této vzpomínce zasměje, protože v Egyptě dnes vládne právě Muslimské bratrstvo.

Ve vězení začal psát. Nejdříve kousky uhlí na pytle od cementu, později na cigaretové papírky. Ibráhím přiznává, že nebyl zdaleka jediným vězněm, který se věnoval psaní: „Někteří z nás se věnovali přepisování knih a my jsme jim za to platili cigaretami. Další se zabývali vázáním knih do desek z kartonových krabic. Ve vězení psal snad každý! Bylo to pro nás velmi povzbuzující. Dodnes mám přátele z té doby.”

sonallah-ibrahim-Po návratu z vězení pracoval nějakou dobu v malém káhirském knihkupectví. Nakonec se vrátil i k tomu, čemu se věnoval před svým pobytem ve vězení, k novinařině. Působil jako reportér v egyptské tiskové agentuře, později byl ředitelem arabského oddělení tiskové agentury v Berlíně, kde si pobyl celé tři roky. V roce 1969 navštívil i Prahu, na kterou vzpomíná takto: „Lidé mi připadali nesmírně sklíčení a smutní. Atmosféra byla šedivá, všechno bylo šedivé. Měl jsem tam přítelkyni, i ta byla smutná.“

Po návratu do Egypta byl šéfredaktorem jednoho místního nakladatelství, což ho nadobro přivedlo k literatuře. Přednášel ve Spojených státech i na několika univerzitách ve Velké Británii. Dodnes se účastní mnoha literárních konferencí, knižních veletrhů a dalších setkání se čtenáři doma i v zahraničí. Sám se kromě vlastní tvorby, která je již převedena do mnoha světových jazyků, věnuje i překladům vědecko-populárních knih.

Autore svá díla věnuje široké škále zajímavých témat. Je originální i ve výstavbě románových a povídkových textů, které jsou sarkastické, plné černého humoru, jenž ilustruje právě sebeklam společnosti při poznávání sama sebe.

Sun‛alláh Ibráhím vystoupí ve středu 17. dubna v 17 hodin na Nové scéně Národního divadla v rámci 23. ročníku Festivalu spisovatelů Praha. Více na www.pwf.cz

Kateřina Alexandra Vyternová