ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 14056 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Do pátého ročníku Ceny Pavla Kouteckého je přihlášeno více než sto filmů

0 Redakce 11.5.2011

{mosimage}Do klání o Cenu Pavla Kouteckého pro režiséry dokumentárních filmů, která je spojena s finanční odměnou 100.000 korun, je přihlášeno více než sto filmů. Zcela nově bude letos moci na začátku června nominované filmy zhlédnout i veřejnost v rámci projekcí v pražském kině Světozor, plánují se také venkovní projekce na Letenské pláni. Nominace jubilejního pátého ročníku Ceny Pavla Kouteckého organizátoři vyhlásí na konci května, vítěz bude vyhlášen na slavnostním večeru 6. června v Divadle Archa. Vítězný film bude letos opět uveden 8. a 9. června na přehlídce Český dokumenT v Praze v kině Atlas.

Režiséři nebo producenti mohli do konce dubna přihlašovat dokumentární filmy vyrobené v období od 1. ledna 2010 do 30. dubna 2011. Pětičlenná porota již obdržela ke zhlédnutí první část přihlášených snímků. Některé jsou zcela nové, jiné již prošly českou distribucí.

"Těžko u přihlášených filmů hledat jeden společný trend, jsou tak různorodé, jak různorodá jsou témata českých dokumentaristů," uvedla členka poroty, scenáristka a novinářka Irena Hejdová. "Velmi mě však potěšilo, že řada z nich je velmi humanistická a sociálně orientovaná a otevírá témata blízká tématům Kouteckého filmů. Doufám proto, že letošní vítěz bude přesně takový, jakého by si Pavel Koutecký přál," dodala.

V porotě letos zasedá také režisér Radim Špaček, ředitelka festivalu Jeden svět v regionech Lenka Lovicarová, ředitel Divadla Archa Ondřej Hrab a Marie Rumlová z okruhu přátel režiséra Kouteckého. "Možnost vidět najednou valnou část celoroční produkce dokumentárních filmů beru jako skvělou výzvu a příležitost udělat si představu o současné tvorbě, nových talentech a překvapivých tématech," řekl k činnosti porotce režisér Radim Špaček.

Nominované filmy organizátoři vyhlásí na konci května. Letos je zcela poprvé uvidí veřejnost v rámci projekcí v kině Světozor ve dnech 2. a 3. června. Filmy se zde budou promítat vždy od 18:00, vstupné na jednotlivé projekce bude stát 50 korun. Plánuje se také venkovní promítání na pražské Letenské pláni.

Cenu Pavla Kouteckého založili spolupracovníci a přátelé režiséra Pavla Kouteckého po jeho tragické smrti před pěti lety. Cenu vyhlašuje Film & Sociologie a Divadlo Archa ve spolupráci s Mezinárodním festivalem dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět.

rwi