ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 8647 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Do Obecního domu se vrátí Preisler, Mucha, Filla, Kubišta a další

0 Petr Hašek 19.9.2012

Unikátní výstava 1912 nabídne ohlédnutí do doby vzniku pražského Obecního domu před 100 lety, kdy se prolínají umělecké styly napříč kulturním a společenským děním počátku 20. století.

Vedle sebe budou vystavena díla předních českých představitelů kubismu či symbolismu, ale do celkového kontextu významně promlouvají i umělci starší generace. Do Obecního domu se tak po sto letech vrátí díla, která byla představena na historicky prvních výstavách roku 1912 (Jan Preisler, Alfons Mucha, Emil Filla, Bohumil Kubišta, Jan Zrzavý, Josef Váchal a další).

Výstava pod názvem 1912, která je pořádána k 100. výročí otevření Obecního domu představí historii vzniku této důležité národní památky v širších dobových souvislostech. Potrvá od 24. října 2012 do 31. ledna 2013. Centrem pozornosti budou samozřejmě výtvarná díla. Nejen umělců, kteří se bezprostředně podíleli na výzdobě Obecního domu.

Obrazy a plastiky doplní ukázky užitého umění, které nesou výtvarný rukopis doby před sto lety. Exponáty z celkem čtrnácti oficiálních institucí České republiky i ze soukromých sbírek zaručují opravdu jedinečný zážitek.

„Výstava nemá představovat jen vznik historie a architektury budovy, ale v širších kulturních a společensko-politických souvislostech přiblížit vizuální mozaiku samotného roku 1912,“ řekl Otto M. Urban, kurátor výstavy.

tz