ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 26680 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Do kin vstupují Tajemní impresionisté

0 jsk 28.7.2020

Manet, Monet, Cézanne, Sisley, ale i Caillebotte nebo Signac. Dokumentární cyklus Umění v kině pokračuje strhující výpravou mezi představitele hnutí, které vyvolalo revoluci v dějinách moderního umění. Snímek Tajemní impresionisté otevírá dveře unikátní výstavy v římském Palazzo Bonaparte, kde byla odhalena padesátka veřejnosti dosud nepřístupných mistrovských děl od už zmíněných francouzských malířů. Snímek uvede do kin Aerofilms od 3. srpna.

Na světlo se dostává podmanivá umělecká studie, která dává vyniknout celé řadě nových detailů a skutečností z tvorby francouzských impresionistů. Exkurzem do jejich vnitřního světa provázejí kurátorky výstavy, Claire Durand-Ruel a Marriane Mathieu. Diváci s nimi do hloubky prozkoumají přístupy, které si impresionisté zvolili ve svých dílech, i to, jakými konkrétními prvky se hnutí jako takové vyznačovalo.

Součástí snímku je také příběh pozoruhodné stavby, jakou je Palazzo Bonaparte, která se touto expozicí poprvé otevřela veřejnosti a v níž se protíná bohatá francouzská kultura s místní italskou.

Letní sérii dokumentárních filmů z výtvarného světa pod názvem Umění v kině v září uzavře třetí film Vizionář Modigliani. Snímek připomíná sto let od úmrtí mimořádného umělce Amedea Modiglianiho, který svým dílem předběhl dobu a jehož krátký bohémský život se neobešel bez skandálů. Vizionář Modigliani vstupuje do kin 14. září 2020.