ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 8558 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Do kin vstupuje film Šarlatán

0 jsk 20.8.2020

Jan Mikolášek nebyl jen obyčejný člověk z lidu. Měl výjimečnou schopnost léčit i bez odborného lékařského vzdělání. Jeho nadání uzdravovat pomocí bylinek využívali statisíce lidí včetně politiků a osobností kulturního života.

Avšak život se schopností léčit i takové nemoci, se kterými si lékařská věda nevěděla rady, měl i druhou stránku. Byl vykoupen bojem s vlastními démony. O tom vznikl film Šarlatán, který vstoupí do českých kin 20. srpna.

Když se řekne jméno polské režisérky Agnieszky Holland, je to záruka, že půjde o výjimečné zpracování příběhu. Důkazem jejího nadání jsou tři nominace na Oscara a četná ocenění z filmových festivalů. Právě na mezinárodním filmovém festivalu Berlinale uvedla i film Šarlatán. Jak sama sdělila, jde o příběh lásky a nenávisti, víry a zrady a odvěkého boje dobra se zlem.

„Mikolášek léčil podle svých slov více než pět milionů pacientů, lidé u něj denně stály fronty. Zároveň se ale nemohl smířit s tím, kým je. Kromě boje se silným egem je zajímavé i emotivní jádro příběhu, také velmi vášnivé a bolestné,“ vysvětlila režisérka Holland.

Scénář filmu napsal Marek Epstein, dvojnásobný držitel Českého lva za scénáře k filmům Václav (2008) a Ve stínu (2012). Podle herce v hlavní roli Ivana Trojana jde o jeden z jeho nejlepších textů.