ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 14184 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Do kin vstupuje film o hotelu Chelsea

0 jsk 9.11.2022

Poetický dokument Dreaming Walls: Hotel Chelsea zachycuje newyorskou slavnou stavbu v době proměn a celkové přestavby. Jde o vtahující poklonu slavné budově, jejím duchům i výzvu k diskusi o tom, co stará dobrá Chelsea dala světu.

Slavnostní premiéra filmu proběhne 10. listopadu v pražském kině Aero, kde kulturní souvislosti kolem hotelu Chelsea představí publicista a překladatel Josef Rauvolf. Snímek měl předpremiéru na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Jihlava.

Legendární newyorský hotel Chelsea býval v šedesátých letech minulého století útočištěm nejslavnějších undergroundových umělců své doby. Stopy v něm zanechala Patti Smith, Janis Joplin, Jim Morrison, Dylan Thomas, Allen Ginsberg, Bob Dylan nebo Jimi Hendrix. O nich ale tento film není.

Temně poetický film s pohlcující atmosférou zachycuje možná jejich stíny, především je ale melancholickým portrétem fascinujícího, umírajícího ducha samotného hotelu, jehož udržují při životě jeho současní obyvatelé. Svérázné postavičky roztodivných nájemníků – umělců, pamětníků, šílenců a podivínů, kteří odmítli opustit hotel během jeho téměř desetileté rekonstrukce do podoby fádního „trendy“ místa.

Díky nim zůstal Chelsea hotel ještě chvíli zachovaný jako svébytný organismus, v němž stále přežívají sny, přestože jeho zdi už trochu páchnou hnilobou a něco nového se z něj teprve rodí…