ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 9670 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Do kin vstupuje dokumentární portrét malíře Edvarda Muncha

0 jsk 4.11.2022

Další část divácky oblíbeného dokumentárního cyklu Umění v kině zamíří v listopadu na sever. Podzimní porci filmů ze světa výtvarného umění zahájí portrét norského expresionisty Edvarda Muncha, autora, který se ve svých dílech celý život snažil vypořádat s přízraky své osobní přítomnosti i minulosti.

Sám přitom dal světu Výkřik, ikonický obraz zachycující ztrápenou duši moderního člověka. Snímek Munch – láska, duchové a upíří ženy uvede do kin distribuční společnost Aerofilms od 7. listopadu.

Za snímkem Munch – láska, duchové a upíří ženy stojí Michele Mally, zkušený dokumentarista a režisér četných televizních pořadů o kultuře. Dlouholetí příznivci cyklu Umění v kině poznají jeho autorský rukopis z titulů, které Aerofilms uvádělo do kin v uplynulých letech, například Klimt & Schiele – Erós a Psyché z roku 2018, o dva roky mladší Ermitáž – síla umění nebo Benátky – nekonečně avantgardní, které měly českou premiéru letos na jaře.

Mallyho dokument ovšem není jen obyčejnou poctou umělce s neobyčejným šarmem, skutečného génia severu, nýbrž i výpravou po Munchově Norsku, nad jehož metropolí se od října 2021 tyčí monumentální mrakodrap s muzeem. Divákům na společné cestě dělá průvodkyni norská herečka Ingrid Bolsø Berdal, známá například ze seriálu Westworld.