ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4966 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Do kin přijde film o Filipu Topolovi

0 Redakce 17.9.2015

Nový dokumentární film režiséra Václava Kučery vypráví o Filipu Topolovi (na snímku), skladateli, textaři, klavíristovi a zpěvákovi skupiny Psí vojáci, jehož tvorba zasáhla tři generace. Snímek nazvaný Takovej barevnej vocas letící komety, jenž vstupuje do kin 24. září, odkrývá, jak se v životním osudu a postojích Filipa Topola odrážela doba před i po sametové revoluci, jeho posedlost hudbou a láska k Mozartovi, ale také jeho závažná nemoc.

„Nápad pustit se do filmu přišel sám od sebe. Ten konec nastal tak rychle a nečekaně. Uprostřed věty. Měl jsem pocit, že nebylo vše řečeno, nemohl jsem se smířit s tak nenadálým koncem. Ani nevím, jak to přišlo, a najednou jsem v tom byl ponořen,“ popisuje vznik filmu producent Romek Hanzlík.

Dokument vyobrazuje a připomíná osobnost Filipa Topola také v doposud nezveřejněných rozhovorech a archivech, které nejednou překvapily i samotné tvůrce. „Několikrát jsme zvažovali, zda určité materiály použít či nikoliv. Občas je to trochu na hraně. Víc ale nechci prozrazovat, vše je ve filmu,“ vysvětluje Romek Hanzlík.

Celým filmem prostupují písně, které sám Filip Topol označoval za formu svých deníků, a jeho povídky, doplněné postřehy a vzpomínkami členů kapely Psí vojáci, bratra Jáchyma a dalších jeho souputníků a přátel.

(foto: Wikipedia)