ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 26917 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Do kin jde polský thriller Nezanechat stopy

0 jsk 3.5.2022

Již ve čtvrtek vstoupí do českých kin polský thriller režiséra Jana P. Matuszyńského Nezanechat stopy. Je inspirován skutečným případem studenta a začínajícího básníka Grzegorze Przemyka, kterého policie ubila k smrti. Snímek sleduje příběh jeho kamaráda Jurka, jediného svědka bití, který se přes noc stal nepřítelem státu číslo jedna.

Podle magazínu Variety snímek rozplétá spiknutí s vážnou, vyčerpávající zuřivostí. „Díky tomuto filmu jsem měl možnost prozkoumat komunistický režim v Polsku osmdesátých let z různých perspektiv. Jen když nezapomeneme, můžeme doufat, že se to nestane znovu,“ říká režisér Jan P. Matuszyński.

Film Nezanechat stopy vstoupí do kin 5. května pod hlavičkou Aerofilms. Vznikl v koprodukci Polska, Francie a České republiky. Jako hlavní inspirace pro film sloužila ceněná kniha Nezanechat stopy: Případ Grzegorze Przemyka od Cezaryho Łazarewicze. Film měl světovou premiéru v hlavní soutěži Mezinárodního filmového festivalu v Benátkách a byl také polským kandidátem na Oscara. S třinácti nominacemi na polské filmové ceny Orel je největší polskou filmovou událostí loňského roku.