ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5746 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Do kin dorazí rodinná komedie podle předlohy od Jo Nesboho

0 Richard Winter 10.11.2015

Do tuzemských kin dorazí film natočená podle předlohy slavného detektivkáře Jo Nesboho. Jeho svérázného kriminalistu Harryho Holeho však nečekejte. Snímek Doktor Proctor a prdící prášek, který bude mít premiéru 12. listopadu, je rodinnou komedií režiséra Arilda Fröhlicha.

Nesbo totiž nepíše jen geniální detektivky pro dospělé, které se těší obrovskému čtenářskému zájmu po celé Evropě. Je také autorem série knížek pro děti s hlavní postavou ztřeštěného vynálezce profesora Proktora.

První ze série knížek Doctor Proktors Prompepulver si díky svým skvělým nápadům a nadčasovému humoru získala srdce malých i velkých čtenářů natolik, že během prvních dvou týdnů musel nakladatel udělat dotisk. Hlavním hrdinou je ztřeštěný vynálezce Doktor Proktor, dívka Líza a klučina s ohnivými vlasy jménem Bulík. Ten se právě přistěhoval do čtvrti v Oslo, kde žije Proktor a Líza. Jakmile se mu podaří zjistit, že podivín doktor Proktor vynalezl opět něco šíleného, musí u toho být!

Poté, co v roli asistenta doktora Proktora zjistí, že jeho nejnovější vynález, prášek proti prdění, nefunguje, vnukne mu myšlenku, že by měl vynalézt prášek fungující přesně opačně. Uplatnění by našel třeba jako nejrychlejší cyklo pumpička na světě – jeden konec hadičky do kola, druhý do zadnice a kolo je napumpováno raz dva. Mohl by to být také super vysoušeč vlasů… Jenže o vynález mají zájem i nekalé živly, pan Trán a jeho vykutálení synáčci Truls a Trym.

Jo Nesbo se narodil roku 1960 v Oslu. Vystudoval ekonomiku, roky se živil jako novinář a finanční makléř. Jeho literární kariéru odstartoval v roce 1997 román Netopýří muž. Jednalo se o první detektivku s osobitým Harrym Holem. Kniha autorovi vynesla cenu Rivertonprisen za nejlepší literární počiny s kriminální tematikou. Následovala díla s názvy Švábi, Červenka nese smrt, Nemesis, Pentagram nebo Spasitel. Kromě detektivek píše Jo Nesbo i humorné knihy pro děti, jejichž hlavní postavou je doktor Proktor. Zatím vyšly tři díly – Prdicí prášek doktora Proktora, Doktor Proktor a vana času a Doktor Proktor a zánik světa, možná.

Tagy: , ,