ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 8391 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Do kin dorazí islandská černá komedie Fúsi režiséra Dagura Káriho

0 Richard Winter 19.1.2016

O tom, že před životem se neschováš ani na Islandu, vypráví islandská černá komedie Fúsi Dagura Káriho, režiséra snímků Albín jménem Noi, Outsider a Dobré srdce. Snímek Fúsi, který se v české předpremiéře úspěšně představil na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary, dorazí do tuzemských kin 21. ledna.

Fúsi, zavalitý čtyřicátník a hlavní hrdina filmu, sbírá odvahu konečně vstoupit do dospělého světa. Dosud procházel životem jako náměsíčný, jeho všední dny ovládala rutina práce na letišti a stavění papírových modýlků tanků z druhé světové války. Pak ale do jeho života nečekaně vtrhne temperamentní žena a osmileté děvčátko a Fúsi je donucen to risknout. Protože životu se nelze vyhýbat věčně…

Film, který zdařile míjí všechna žánrová klišé, získal tři hlavní ceny na Mezinárodním festivalu Tribeca v New Yorku: za nejlepší hraný film, za scénář a cenu pro nejlepšího herce.

Režisér, scénárista a hudebník Kári se narodil ve Francii, ale vyrůstal na Islandu. V roce 1999 vystudoval Dánskou národní filmovou školu v Kodani, jeho absolventský krátký hraný snímek Lost Weekend (Ztracený víkend, 2000) získal řadu ocenění. Podílel se na povídkovém filmu Villiljós (Dramarama, 2001). Debutoval dramatem o tápajícím mladíkovi Albín jménem Nói (Nói Albinói, oceněném mj. na MFF v Rotterdamu a uvedeném na MFF v Karlových Varech 2003).

Smutná komedie Voksne mennesker (Outsider, 2005) byla uvedena v sekci Un Certain Regard na MFF v Cannes i na MFF Karlovy Vary. V roce 2009 natočil anglicky mluvenou tragikomedii z newyorského baru Dobré srdce (The Good Heart). Novinka Fúsi měla premiéru na Berlinale, na festivalu Tribeca pak film získal cenu za nejlepší film a scénář i trofej pro nejlepšího herce.

Dagur Kári v současné době vede na Národní filmové škole v Dánsku program pro budoucí režiséry. Hraje v kapele „slowblow“, se kterou vydal čtyři alba.

Hrdiny jeho snímků bývají postavy považované za outsidery. “Nerozhodl jsem se vědomě, že budu zobrazovat outsidery. Jde mi jen o to vytvořit nejlepší možné postavy, takové, které jsou trochu mimo, ztracené anebo takové, které vytvářejí zajímavé situace. Zajímají mě víc než postavy, které zapadnou. To je pro mě nejdůležitější: postavy a situace. Ale slovo outsider mě nikdy nenapadlo, přišli s ním až novináři,” podotkl Kári.

Tagy: