ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 13917 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Dny evropského filmu představí novinky hvězdných režisérů i svěží debuty

0 jsk 21.2.2024

Jednatřicátý ročník festivalu Dny evropského filmu pozve v dubnu do kin na výběr aktuálních hraných, dokumentárních i animovaných snímků evropských filmařů.

Vesměs v české premiéře nabídne přes tři desítky děl uznávaných režisérů i svěží debuty ověnčené cenami z festivalů v Cannes či Benátkách i v rámci národních filmových cen. Bez ohledu na filmový žánr snímky odrážejí aktuální témata.

Festival mimo jiné nabídne samostatnou sekci věnovanou režisérce Jessice Hausner, novinku Wima Wenderese Anselm, vítězný snímek loňského ročníku MFF Karlovy Vary Blažiny lekce, bláznivý životopis Salvadora Dalího nebo otevřenou zpověď hudebníka Peta Dohertyho (na snímku).

„V letošním výběru rezonují mezigenerační vztahy. Jejich rozklíženost a hledání usmíření nabízejí komediální i dramatická finále,“ vysvětluje dramaturg festivalu Šimon Šafránek a dodává: „Dále velmi silně vnímáme stírání genderových rozdílů v současné evropské kinematografii. V programu se nám zcela přirozeně vyskládalo čtrnáct režisérek a patnáct režisérů. V soutěži debutů je sedm snímků, z nichž pět natočily ženy.“

I v letošním roce se mohou diváci těšit na setkání s festivalovými hosty, mimo jiné přislíbila účast režisérka Jessica Hausner, jejíž retrospektivu i masterclass festival nabídne.

„Ambicí DEF je změnit pohled na kino jako na místo, kde se pouze konzumují projekce. Chceme po dobu festivalu kina proměnit v inovativní kulturní centra, která jsou zároveň místem setkávání komunit a zdrojem nových typů kulturních zážitků. Programem se snažíme oslovit všechny generace diváků a nabízíme projekce s doprovodným programem pro rodiny s dětmi, školáky, dospívající, dospělé i seniory,” dodává ředitelka Dnů evropského filmu Barbora Golatová.

Přehlídka proběhne od 4. do 9. dubna v Praze, Brně a Ostravě. Od 10. do 14. dubna v rámci festivalových Ozvěn se přesune do desítky kin v dalších městech celé České republiky.