ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4678 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Dny evropského filmu v Praze začnou 10. dubna, v Brně 18. dubna

0 Richard Winter 1.4.2014

21. ročník Dnů evropského filmu se uskuteční od 10. do 17. dubna v Praze a od 18. do 22. dubna v Brně. Do konce dubna na ně v Boskovicích, Jablonci nad Nisou, Hradci Králové, Havířově a Plzni navážou Ozvěny Dnů evropského filmu. Přehlídka nabídne přes 50 snímků z celé Evropy. V Praze se přehlídka uskuteční v kinech Světozor a Lucerna, v Brně v kině Scala.

Přehlídku současné evropské kinematografie zahájí 10. dubna v kině Světozor snímek Dvojník, volná adaptace povídky Fjodora Michajloviče Dostojevského, kterou po svém úspěšném debutu Jmenuji se Oliver Tate natočil Richard Ayoade. V hlavních rolích černé komedie o muži, do jehož života vstoupí dvojník a radikálně mu zkomplikuje život, se představí Jesse Eisenberg a Mia Wasikovská.

Slavnostního zahájení se zúčastní režisér irského snímku Moře Stephen Brown a režisér bulharského snímku Červenec Kiril Stankov. V druhé polovině festivalu dorazí tvůrci belgického snímku Podivná barva slz tvého těla Bruno Forzani a Helene Cattetová. Osobně přijedou představit svůj film Sametoví teroristé i slovenský režisér Ivan Ostrochovský a herec Vladimír Hučín.

Pražskou část přehlídky 17. dubna v kině Lucerna zakončí debutový celovečerní snímek Finsterworld německé režisérky Frauke Finsterwalderové. Cenami ověnčený snímek je složen ze série vzájemně propletených příběhů několika hlavních postav a jejich někdy až bizarních zálib, úchylek či neuróz. V jedné z vedlejších rolí se představí například polský herec Jakub Gierszal či německá herečka Corinna Harfouchová.

Program přehlídky je rozdělen do tematických sekcí. K pěti zavedeným (Národní liga, Best Of, Media, €Docs, K věci) letos přibyla speciální sekce EuroCrime věnovaná současné podobě thrilleru a kriminálních filmů napříč Evropou. “Sekce nabídne i jeden dokumentární film, Temná zákoutí duše rakouské režisérky Barbary Ederové, jehož tématem se stali forenzní psychologové zabývající se sériovými vrahy,” sdělil dramaturg přehlídky Zdeněk Blaha.

Údaje k programu, přehled filmů jednotlivých sekcí a další informace k letošnímu ročníku Dnů evropského filmu se nachází na www.dnyevropskehofilmu.cz.